سایت ریاضی علمی دانشگاهی اخبار،دانلود کلیپ علمی،آهنگ،دانلود فیلم،دانلود مقاله آموزشی،اخبار علمی،سایت علمی،دانلود کتاب،دانلود مقاله،انجام پروپوزال،انجام پایان نامه ارزان

کئرشهیر شهری در مرکز آناتولی

کئرشهیر شهری در مرکز آناتولی

دسته بندی : ریاضی دانشگاهی تاریخ : سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کئر شهیر یکی از مهمترین مراکز منطقه آناتولی مرکزی، تاریخچه ای غنی دارد.

فعالیت های ساختاری کئر شهیر در دوران سلجوقی و عثمانی توسعه بسیاری یافته است. سفر به کئرشهیر از دو مسیر ممکن است. کسانی که قصد سفر به این شهر را دارند، یا مسیر زمینی آنکارا- قیصریه را انتخاب می کنند ویا از طریق چیچک داغی ایستگاه یئر کوی می توانند به این شهر برسند. کئر شهیر در فاصله ۱۸۱ کیلومتری از آنکارا و ۱۳۳ کیلومتری از قیصریه قرار دارئد. توریستهایی که به شهر کئرشهیر سفر می کنند، می توانند از شهرهای زیرزمینی نیز دیدن کنند. این شهرها که بخش اعظمی از آن در کاپادوکیه قرار دارد به عنوان پناهگاه ، مخفیگاه و عبادتگاه مسیحیان در دوران روم باستان ساخته شده است. از مهمترین شهرهای زیرزمینی در کئرشهیر می توان شهر زیرزمینی موجور، شهر زیرزمینی کپز و دول کادیرلی را نام برد. این شهر که قدمت آن به دوران هیتیت می رسد، تا به امروز مهد تمدن های متفاوتی بوده است. موقعیت جغرافیایی مناسب و جای گرفتن شهر در منطقه امنی همچون قلعه، سبب شده تا در طول اعصار به موجودیت خود ادامه دهد. در برخی منابع تاریخی ادعا می شود این شهر از سوی ترک های دولت اتی که از آسیای میانه به نقاط مختلف جهان سفر کرده اند ساخته شده است. کئرشهیر در دوران سلجوقی و عثمانی نیز شهر مهمی بوده است.

از معماری های دینی مساجد، مکتب ها و آرامگاه ها را می توان برشمرد. به عنوان مثال در مکانی از شهر که قلعه نامیده می شود، مسجد سلطان علاءالدین کیقباد از دوران سلجوقی باقی مانده است. این مسجد در قرن هجدهم مرمت شده است. مسجد آهی ائورن در مرکز شهر، به یاد آهی ائورن ولی موسس تشکیلات اخی گری ساخته شده است. آهی ائورن ولی که آذربایجانی الاصل می باشد، علاوه بر نگارش کتاب های تصوف، دانشمندی دانا در زمینه های فلسفه، پزشکی و شیمی بوده است. آهی ائورن که سفرهای بسیاری در آناتولی داشته است، به عنوان آخرین شهر به کئرشهیر آمده و تشکیلات اخی گری که ترکیبی از اخلاق و هنر است را تشکیل داد. آهی ائورن در کئرشهیر وفات کرده و مزار وی در کنار مسجد آهی ائورن واقع است. مساجد کاپوجو محمد پاشا و چارشی در مرکز کئرشهیر از جمله دیگر مساجد دوران عثمانی هستند.

Kırşehir  - کئرشهیر شهری در مرکز آناتولی

از بین مهمترین آثار متعلق به دوران سلجوقی در کئرشهیر می توان مکتب جاجابئی را نام برد که وقف مردم شده است. مکتب گوک بیلیم جاجابئی یعنی مدرسه علوم آسمانی، در نیمه دوم قرن سیزدهم در دوران غیث الدین کیخسرو دوم، پسر قلیچ ارسلان سلطان سلجوقی، و از سوی نورالدین جیبریل استاندار کئرشهیر ساخته شده است. در این مکتب دروس ریاضی، فنی و ستاره شناسی تدریس می شد. علاوه بر زیبایی معماری اش با ستون های کوچکی که سمبل سیاره های منظومه شمسی است، با چاه رصد، فانوس روشنایی اش توجه همگان را به خود جلب کرده و یکی از اولین مراکز تدریس علوم ستاره شناسی بود.

یکی دیگر نقاط دیدنی این مکتب درب تاجدارش است که یکی از زیباترین نمونه های هنر سلجوقی آناتولی به شمار می رود. برخی اشکال کار شده بر روی تاج در، امروزه موضوع مباحثات شده اند. به ویژه کره هایی که از ستون های ورودی درب تاجدار آویزان شده اند سمبل ماه و خورشید می باشد. همینطور به نظر می رسد که اشکال دایره ای شکل در گوشه های این مکتب نشانگر خط استوا و تمایل محوری می باشد.
در جبهه جنوب غربی این بنا برج رصد ۲۱ متری یکی از نمونه های ظریف آجرکاری می باشد. به علت استفاده از چینی های فیروزه ای رنگ در میان ردیف های آجری این مسجد در بین مردم به Cıncıklı Cami شهرت دارد. این کتب امروزه به عنوان مسجد بکار می رود.

در داخل بنا چاه رصد و درست در بالای آن فانوس روشنایی وجود دارد. در شرق مکتب آرامگاه جاجابئی واقع است.

Kırşehir - کئرشهیر شهری در مرکز آناتولی

دریاچه اوبروک که یکی از زیبایی های طبیعی بی نظیر کئر شهیر است، در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر قرار دارد. این دریاچه که به عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده اعلام شده است، با صخره هایی قلعه مانند محاصره شده است. عمق آب نزدیک به ٤ تا ٥ متر بوده و در برخی جاها عمق آب بیشتر می شود. دریاچه سیفه در منطقه یک دریاچه آب شور می باشد. در داخل دریاچه جزایر کوچک و بزرگ بسیاری وجود دارد که زیستگاه هزاران پرنده است. این دریاچه نیز با توجه به پوشش گیاهی اطراف و مناظر کمیابش به عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده اعلام شده است. در نتیجه تحقیقات انجام شده، ۱۸٦ نوع پرنده در دریاچه و اطراف آن زندگی می کند. خصوصا گروه های فلامینگو مناظری بی نظیر به وجود می آورند.
دریاچه سد چوغون در منطقه برای انجام ورزشهای آبی و وایند سرف یا موج سواری با چتر مناسب است. به علاوه این دریاچه که مرکزی برای انجام پیک نیک است، برای ماهیگیری نیز خوب است. این دریاچه در طول زمستان یخ زده و منظره مسحور کننده ای ایجاد می کند.

آبگرم کاراکوت در روستای کارالار در ۱٦ کیلومتری شهر کئر شهیر درمان بسیاری از بیماریهاست. در عین حال آرامگاه قلندر بابا وجود دارد. علاوه بر این آبگرم آبگرم ترکه در مرکز شهر و تاسیسات توریستی اطراف آن توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند.

مرکز آناتولی

زیبایی های طبیعی بی نظیر کئر شهیر

دریاچه اوبروک در کئر شهیر

نمونه های هنر سلجوقی آناتولی

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.