سایت ریاضی علمی دانشگاهی اخبار،دانلود کلیپ علمی،آهنگ،دانلود فیلم،دانلود مقاله آموزشی،اخبار علمی،سایت علمی،دانلود کتاب،دانلود مقاله،انجام پروپوزال،انجام پایان نامه ارزان

شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

دسته بندی : ریاضی دانشگاهی تاریخ : یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷

IMAGE634686165018009737 - شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

اجتماعی

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

شرایط خدمت سربازی در سال ۹۷ چگونه است ؟

IMAGE634686165018009737 - شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر به عنوان سرباز در نیروهای مسلح خدمت می‌کنند که بسیاری از آنها به روش سربازگیری و شیوه اداره پادگان ها انتقاد دارند.

در این روند تلاش‌های بسیاری برای تغییر شرایط سربازی صورت گرفته؛ با این حال آمار ۳ میلیونی مشمولان غایب، تحصیل در مقاطع تحصیلی تکمیلی برای تاخیر در اعزام، اقدام به خرید کارت‌های پایان خدمت جعلی، فرار از سربازی و حتی خودکشی‌های گاه و بیگاه حین خدمت، حکایت از آن دارند که اقدامات انجام گرفته مطلوب نبوده است.

در آذر سال ۱۳۷۷ دولت طرح فروش سربازی را آغاز و آن را به مدت دو سال ادامه داد؛ اما به دلیل مخالفت‌های صورت گرفته در مرداد سال ۱۳۸۰ طرح را متوقف کرد.

در لایحه بودجه سال ۹۴ فروش سربازی با شکل و شمایلی جدید پیشنهاد شد که براساس آن مشمولان با ۸ سال غیبت می‌توانستند با پرداخت جریمه، کارت معافیت دریافت کنند. این طرح اجرا و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز ادامه یافت، در ابتدای اجرای طرح مذکور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مشمول آن بودند که از این تعداد یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ۸ سال غیبت داشتند. گمانه‌ها در آن زمان این بود که طرح با استقبال خوبی مواجه خواهد شد اما در سال ۹۴ تنها ۳۲۰ هزار نفر ثبت نام و ۲۰۰ هزار نفر با پرداخت مبلغ جریمه، کارت پایان خدمت خود را دریافت کردند. در سال ۹۵ حدود ۱۷۸ هزار نفر ثبت نام و برای حدود ۱۰۰ هزار نفر با پرداخت جریمه کارت پایان خدمت صادر شد. در سال ۹۶ هم تا ۹ ماهه اول ۴۰ هزار نفر ثبت نام و برای ۲۰ هزار نفر که جریمه دادند کارت پایان خدمت ارائه گردید.

شیوه پرداخت مبلغ جریمه به دو صورت نقدی و اقساطی است؛ آنهایی که جریمه را نقد می‌دهند کارت شان را دریافت و افرادی که جریمه را قسطی می‌پردازند، کارت پایان خدمت‌شان را پس از پرداخت آخرین قسط می‌گیرند.

در لایحه بودجه سال ۹۷ هم پیشنهاد شده که دولت مانند سال‌های گذشته مشمولانی را که هشت سال غیبت دارند در صورت دریافت جریمه به صورت نقد و اقساط، معاف کند.

جریمه مشمولان غایب در صدور کارت معافیت برای مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون، دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای عمومی علوم پزشکی ۳۵ میلیون، دکترای تخصصی غیر علوم پزشکی ۴۰ میلیون و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است.

اما اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ این مبالغ را برای مقاطع زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم و لیسانس دوبرابر و برای دوره‌های فوق لیسانس، دکترای عمومی علوم پزشکی، دکترای تخصصی غیر علوم پزشکی و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر، سه برابر کردند که کمیسیون تلفیق آن را تایید نکرد.

بر این اساس، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه افزوده می‌شود همچنین برای مشمولان متأهل ۵ درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز ۵ درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود و همه اینها درحالی است که احکام بودجه سال ۹۷ در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

در این میان، اکثریت جامعه بر این باورند که تمرکز دولت باید بر انجام به موقع و صحیح خدمت سربازی باشد و برای غایبان تنبیه و مجازات در نظر گرفته شود. همچنین بایستی کیفیت خدمت سربازی را با توجه به سربازمعلم‌ها، سربازان امریه و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارتقا داد.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در این باره گفت: قرار است مشوق هایی در نظر گرفته شود تا کسانی که پیش از اعزام به خدمت مهارت هایی را فرا بگیرند، از آن مشوق ها بهره مند گردند.

سردار موسی کمالی افزود: هنوز این مشوق ها تدوین نشده است اما از همه بخش‌های نیروهای مسلح نظرخواهی شد تا پیشنهادات خود را ارائه کنند.

به گفته وی، برخی از این مشوق ها نیاز به مجوز قانونی دارد اما برخی از مشوق ها در چارچوب قوانین جاری قابل اجراست؛ مانند اینکه سرباز می‌تواند محل خدمت خود را انتخاب کند یا اعزامش را عقب و جلو بیندازد.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: این مشوق ها درباره حقوق، مرخصی، تعیین یگان محل خدمت و… است که پس از سیر مراحل قانونی اعلام و از سال آینده اجرا خواهد شد.

سردار کمالی خاطرنشان کرد: در این روند در دوره سربازی ابتدا با توجه به توان نیروهای مسلح و دستگاه‌ها و وزارتخانه ها، به سربازان مهارت‌های لازم آموزش داده می‌شود که در آن نیازهای نیروهای مسلح و منطقه مورد توجه است.

در جریان بررسی تبصره‌های لایحه بودجه سال آینده، قرار بر این شده تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند،با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به صورت نقد و اقساطی تا پایان سال ۱۳۹۷ معاف شوند.

به گزارش ایسنا، یکی از تبصره‌های بودجه که در چند سال گذشته در آن گنجانده می‌شود مربوط به شرایط خرید جریمه از سوی مشمولانی است که بیش از هشت سال غیبت دارند. با وجود مخالفت هایی که در مواری در این باره مطرح است، اما حدود سه سالی است که در لایحه بودجه قرار گرفته و در نهایت در مجلس تصویب می‌شود.

بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از روند رسیدگی و تدوین لایحه بودجه سال آینده، هیات دولت در جلسه بررسی تبصره‌های لایحه بار دیگر با ادامه اجرای این قانون موافقت کرده و برای سال بعد نیز اجرایی می‌شود. بنابراین تاکنون قرار بر این است که شرایط معافیت مشمولان دارای بیش از هشت سال غیبت به روال سال جاری و آنچه در بودجه قرار داشت باشد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که در جریان بررسی لایحه بودجه برای تصویب تبصره مربوط به معافیت مشمولان، در مواردی مخالفت‌هایی از سوی وزارت دفاع مطرح بوده است، به ویژه درباره اینکه در این حالت شرایط برای همه مشمولان (از نظر سطح مالی) یکسان نیست، اما در نهایت برای لایحه بودجه ۱۳۹۷ نیز مصوب شده است.

طبق آنچه که در قانون بودجه سال جاری وجود دارد بر اساس بند(ب) تبصره ۱۳۹۶ که برای سال بعد نیز تکرار شده است، دولت می‌تواند کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌ سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به‌صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال اجرای قانون بودجه تسویه می‌شود، معاف کند.

میزان جریمه مشمولان غائب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه بر اساس مدرک تحصیلی، طبق آنچه در قانون بودچه امسال اجرایی شد از این قرار است؛ مشمولان زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، ‌دکترا عمومی علوم پزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترا تخصصی غیرعلوم غیرپزشکی ۴۰ میلیون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر تا ۵۰ میلیون تومان باید برای خرید جریمه بپردازند.

همچنین به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش‌ماه، یک‌سال محسوب می‌شود. برای مشمولان متاهل، پنج‌درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند، پنج‌درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

مشمولان غایبی که به‌صورت اقساطی و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام می‌کنند، می‌توانند گواهینامه رانندگی دریافت کنند.

اما در مورد نحوه خرج منابع ناشی از فروش جریمه خدمت سربازی باید یادآور شد که طبق قانون بودجه سال جاری، تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان، به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد تومان به صورت مساوی به ردیف‌های ذی‌ربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقتنامه متبادله با سازمان بـرنامه و بودجه کشور اختصاص می‌یابد.

این پست توسط بخش اجتماعی مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .

نوشته شرایط سربازی برای متاهلین در سال ۹۷ چگونه است ؟ اولین بار در مجله کولاک. پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.