سایت ریاضی علمی دانشگاهی اخبار،دانلود کلیپ علمی،آهنگ،دانلود فیلم،دانلود مقاله آموزشی،اخبار علمی،سایت علمی،دانلود کتاب،دانلود مقاله،انجام پروپوزال،انجام پایان نامه ارزان

جنگ بایزید و سلطان سلیمان

جنگ بایزید و سلطان سلیمان

دسته بندی : ریاضی دانشگاهی تاریخ : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

در سلسه عثمانی داخل دربار جنگ های زیادی اتفاق افتاد اما شاهزاده بایزید بزرگ ترین اتفاق تاریخی بود.

شاهزاده بایزید پدر او سلطان سلیمان یکم و مادرش خرم سلطان بود. او علیه پدر و برادرش سلطان سلیم شورش کرد این اتفاق در تاریخ عثمانی بزرگ ترین و مهم ترین حوادث داخلی امپراتوری عثمانی می باشد. بعد از مرگ شاهزاده مصطفی و شاهزاده جهانگیر در سال ۹۶۱ ه‍جری قمری سلطان سلیمان پسر کوچیک تر به نام شاهزاده بایزید و سلطان سلیم داشت و پادشاه پسر بزرگ تر به پسر کوچیک تر تریجیح میداد. شاهزاده علیه پدر خود شورش کرد و باعث خشم سلطان سلیمان شد و سلطان سلیمان دستور داد لشکر برای پسرش بکشنند و سلطان سلیمان کسانی که در لشکر او کشته میشودند شهید و لشکر بایزید کشته میشدن گناهکاران خواننده میشدند. جنگی که در گرفت باعث شکست بایزید شد. بایزید از سلیمان تقاضا عفو کرد او گفت فقط یک شرط عفو می کنم و این است که بایزید تمام طرفدارانش بکشید. بایزید هرچند سر سه نفر برید و پیش پدر برد اما بایزید سپاه خودش تقویت هم میکرد و باعث خشم سلیمان شد. سلیمان لشکر ۴۰٬۰۰۰ نفره برای بایزید اماده میکنند اما چون لشکر کوچکی داشت نمیتوانست بجنگید و مجبور شد که به ارمنستان فرار کنند.

The battle of Bayazi Sultan Solomon - جنگ بایزید و سلطان سلیمان

توضیح این عکس : دیدار سلطان سلیمان و شاهزاده بایزید

پناهندگی بایزید به ایران

شاه قلی سلطان استاجلو بود که از طرف شاه طهماسب حکومت می‌کرد. او فرستاده‌ای نزد پادشاه ایران فرستاد و ماجرای آمدن بایزید را به اطلاع او رسانید و سپس بایزید را با درخواست پناهندگی به سوی شاه طهماسب فرستاد. طهماسب در نامه‌ای برای بایزید نوشت و دستور داد که بایزید را به قزوین پایتخت صفوی بیاورند. این پناهندگی تاثیر در سیاست خارجی ایران داشت و حتی تفاهم نامه پناهندگی بایزید اظهار شد و شاه طهماسب پناهنده شدن القاص میرزا مطرح کرد. رد این موضوع سلطان سلیمان برای پس گرفتن بایزید هدایای زیادی به ایران میداد و نامه متعدد که بایزید برگردانند و حتی سعی میشود که بایزید در مقابل شاه طهماسب صفوی بد ببین کنند و شاه طهماسب نمیخواست جنگ دوباره بین ایران و عثمانی در بر گیرد تقاضا صلح پدر و پسر شد و همینطور زمان شاه اسماعیل و پادشاه عثمانی صلح آماسیه امضا شد در این صلح اومده بود که اگر پادشاه عثمانی و ایران بخواهد پادشاه شهروند خود را بر گردانند و شاه طهماسب مجبور شد که بایزید برگردانند.

battle of Bayazid Sultan Solomon - جنگ بایزید و سلطان سلیمان

کشتن بایزید

شاه طهماسب تقاضا سکه ۹۰۰٬۰۰۰ سکهٔ طلا برای سلیمان و ۳۰۰٬۰۰۰سکه طلا هم از جانب سلیم برای پس گرفتن بایزید در خواست کرد اما سلطان سلیمان نپدیرفت و تهدید به جنگ کرد اما در نهایت طی نامه های که نوشته میشد سلیمان این شرط پذیرفت و درباره قتل بایزید نگفت و طهماسب پسران و خود بایزید تسلیم سلیمان میکنند. اما خسزو پاشا بایزید و پسران او با طناب قتل میرسند این امر باعث خشم اهالی مردم قزوین بود حتی در تاریخ اماده که حتی به پسز سه ساله رحم نکردند و همه به قتل رسانید. فرزندان بایزید و بایزید در سیواس قزوین به خاک سپردند و در نهایت هم سلیمان شرط زیر پا گذاشت مقدار کمتری به طهماسب داد یعنی ۵۰۰٬۰۰۰ سکهٔ طلا فلوری همراه هدایایی گران‌قیمت، فرستاده شد.

battle of Bayazid Sultan Solomon2 - جنگ بایزید و سلطان سلیمان

توضیح این عکس : ارامگاه شاهزاده مصطفی در بورسا

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.