سایت ریاضی علمی دانشگاهی اخبار،دانلود کلیپ علمی،آهنگ،دانلود فیلم،دانلود مقاله آموزشی،اخبار علمی،سایت علمی،دانلود کتاب،دانلود مقاله،انجام پروپوزال،انجام پایان نامه ارزان

بزرگداشت روز زن در ترکیه و تاریخچه جهانی روز زن ۸ مارچ

روز ۸ مارچ به عنوان روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می شود.

زنان کارگر

در ترکیه زنان کارگر روز زن را از سال۱۹۲۱ برگزار کردند و زنان کارگر، شاغل و سایر زنان در خیابان ها و مکان های خاص که از قبل آماده برای راهپیمایی شده این روز را گرامی می دارند. ۸ مارچ روزی است که زنان جهان بدون توجه به گرایشات مختلف فکری،عقیدتی، نژادی و … به یادآوری موفقیت ها و دستاوردهای شان میپردازند.

سالانه ملیونها تن زن و مرد در اقصی نقاط جهان در روز هشتم مارچ با ترتیب اجتماعات و گردهمایی ها این روز را گرامی می دارند.

تاریخچه جهانی روز زن ۸ مارچ

انتخاب روز ۸ مارچ به عنوان روز زن به خاطر مبارزه زنان کارگر کارخانجات نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهرنیویورک آمریکا بر می گردد.

شرایط کاری سخت و غیر انسانی با دستمزد کم کارگران زن در اوایل قرن بیستم که همراه با مردان در کشور های صنعتی وارد کارخانجات و بازار کاری شده بودند، آنان را وادار به مبارزه علیه این بی عدالتی به شکل سازمان یافته و منظم نمود.

در اين روز كارگران نساجى زن در يك كارخانه بزرگ پوشاك براى اعتراض عليه شرايط بسيار سخت كارى و وضعيت اقتصادي شان دست به اعتصاب زدند. خاطره اين اعتصاب براى كارگران کارخانه نساجى باقی ماند. نارضايتى عمومى ازاين شرايط براى زنان كارگر ادامه داشت.

کارگران زن کارخانـۀ نساجی کتان در شهر نیویورک در ۸ مارچ سال ۱۹۰۸میلادی به علت محرومیت و فشار کار و حقوق بسیار کم دست به اعتصاب زدند، صاحب این کارخانه به همراه نگهبانان به خاطر جلوگیری از همبستگی کارگران بخش های دیگر با اعتصاب گران و عدم سرایت آن به بخش های دیگر، این زنان را در محل کارشان محبوس ساخت و بعدا به دلایل نامعلوم کارخانه آتش گرفت و فقط تعداد کمی از زنان توانستند از این حادثه نجات یابند و مابقی ۱۲۹ تن از زنان کارگر در این آتش سوختند.

به همین دلیل روز هشتم مارچ بطور سنتی بنام روز مبارزه زنان علیه بی عدالتی و فشار علیه زنان در خاطره ها باقی ماند.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.